Традицията датира от първите десетилетия в началото на ХХ век до 50-те и 60-те години, но днес е почти напълно забравена. Единствено в архива на женското дружество „Възпитание“, както и в старите карловски вестници – като в-к Напред (излизал през 1922-1923 г.) се откриват документи и статии за маскарадните вечеринки, организирани в града със съдействието на Женското дружество, често с благотворителна цел.
Карловският карнавал се е провеждал малко преди Сирни Заговезни и е вълнувал жителите на града и след 1945 г.; по спомени на Ана В. Гайдарова и Даниела Нончева – Читова (издирени със съдействието на Ст. Василева), въпреки недоимъка на следвоенните години млади и стари успяват да се „маскират“ с тоалети, останали от „Царска България“, както и с измайсторени от подръчни средства маскарадни костюми, които понякога осмиват някои характерни черти на еснафските карловски нрави (по спомен на А. Гайдарова карловският зъболекар Иван Нончев се маскирал веднъж, като сложил дантелена покривка – мильо на главата си).
Карнавалът е заемал сериозно място в културния живот на града. В забавленията са участвали и деца.
Тази събота за първи път след толкова години отново може да се докоснете до духа на карловската карнавална вечер и до саморъчно преправените с фантазия и любов костюми.
Маскеният бал ще се проведе на 22-ри март от 17.00 часа в Общинската градска галерия и ще бъде своеобразно продължение на традициите на баловете, „давани“ от Женското дружество в града, както и на по-ранните „Маскирници“, съществували не само в Карлово, но и в околните селища на Общината.
По време на бала ще бъде отличен най-добрия маскараден костюм.