В месеца на жените Младежкият център в Карлово, НМ „Васил Левски“, Общински исторически музей Карлово, Дамски клуб „Розова долина“ и читалището във Войнягово се обединиха около каузата за отдаване почит към жените в живота на Левски, представяйки живота и делата на основните сподвижнички на Апостола, жените в семейството и сърцето му.
От музея на Левски разказаха за най-важната жена в живота на Апостола-майката дала живот на най-великия син на България- Гина Кунчева, за сестра му Яна, както и за Неда и Гана Тачеви, в чиято къща Левски редовно се е укривал, често преоблечен като жена, за да избегне съмнения у съседи и „доброжелатели“ за редовните посещения в дома им.
За „Маджарките“- Неда и Мария Ганеви, които също подкрепят революционната дейност на Апостола, укривайки го в дома си неведнъж. Според легенди именно в тяхната къща е станала и последната среща на Левски с майка му преди да замине за Къкрина, където бива заловен. Неда е съпруга на Ганьо Маджареца – верен съратник на Левски от Карлово, а Мария е тяхна дъщеря, ушила знамето на Карловския революционен комитет и още едно копие, с което Бенковски обявява Априлското въстание. След като научава, че Панайот Волов е тръгнал от Панагюрище към Карлово с двеста юнака, за да призове и карловци да се включат във въстанието, смелата Мария Ганева развява знамето, което е ушила за Карловския революционен комитет на площад „Войнишкото“, призовавайки своите съграждани на бунт. Карловци не въстават, а постъпката и е предадена на турската полиция и тя, заедно с майка си Неда и баща си Ганьо са откарани в пловдивския затвор, където са жестоко изтезавани и осъдени на смърт. По-късно получават амнистия, но се връщат в дома си с разклатено здраве.
В живота на Апостола е имало е други жени извън Карлово, които са му помагали на Левски, като Мария Сиркова от Ловеч- пазителката на комитетския архив на Левски, която също го укрива в дома си, под претекст, че е търговец на захарни изделия.
Директорът на Общинския исторически музей Мария Деянова разказа за живота и делото на монахинята Евгения (Ана Бояджиева), докоснала сърцето на Апостола, а Цонка Дамянова от читалището във Войнягово разказа историята на Левски и красивата мома Йова от селото от периода, когато Левски е бил учител във Войнягово (1864-1866).
Музикален поздрав с любима песен на Левски поднесоха младите таланти от читалището в селото.







