Home Видео /ВИДЕО/ В Карлово и Хисаря започна мащабна залесителна кампания

/ВИДЕО/ В Карлово и Хисаря започна мащабна залесителна кампания

0

Участват над 130 пожарникари от Пловдивска област, горски служители и доброволци на Българския червен кръст

Горският фонд в двете общини бе най-засегнат миналата година от големите пожари.

Google search engine

Един от най-големите пожари бе край хисарското село Михилци. Обхвана площ от над 19 000 дка. Още 16 000 дка бяха засегнати от огнената стихия в Отец Паисиево:

старши комисар Васил Димов – директор на РДПБЗН Пловдив: „Този участък между Карлово, Хисаря и Калояново беше най-засегнат от пожарите миналата година. Общо за цялата година бяха засегнати над 12 000 дка горски територии, около 36 000 дка бяха с прилежащите площи, изключително голяма площ засегната от пожари:

На площ от 10 дка ще бъдат залесени над 4500 широколистни фиданки от различни видове и горско-плодни дръвчета с цел разнообразие на ландшафта в този регион и опазване на местообитанията:

инж. Мирослав Димитров -директор на Регионалната дирекция по горите в Пловдив:

„Миналата година имаше най-много пожари в региона като цифрите са стряскащи, а нас, защото една гора може да бъде унищожена от пожар за по-малко от един ден.

Засегнатата горска територия само в Общините Карлово и Хисаря е 10 000 дка. Едно от трудните предизвикателства за горските служители и пожарникарите е първо да се справиш с терена:

Атанас Петров – ст..инспектор в Районната служба Стамболийски: „Ако терена е проходим техниката достига до мястото, но ако не  трябва да се гаси ръчно, трябват повече хора и става бавно:

Всички участници в мащабната кампания обединиха усилия,  надявайки се да дадат пример и на други райони, които да се включат активно във възстановяването на българската природа. Те призоваха за превенция , контрол и отговорност:

старши комисар Васил Димов – директор на РДПБЗН Пловдив: “ Основно почистване на зелени площи в малки населени места, контрол от кметовете при почистване на дворни места, за да не възникнат пожари в населените места“.

Атанас Петров – ст..инспектор в Районна служба Стамболийски : „Защото в даден момент като не остане едно дърво и те самите няма какво да дишат,  има много филми какво се случва като изчезне всичко и остане само една пустиня.

Кампанията в Карловско обедини усилията за възстановяване на природата, укрепвайки връзките между различните звена  в името на общото благо.

LEAVE A REPLY

Напиши коментар
Име