Home Национални В Пловдив област започва кампания за превенция на пожарите 

В Пловдив област започва кампания за превенция на пожарите 

0

Областният съвет за намаляване риска от бедствия възложи на кметовете да проведат акции по почистване на 17 -ти и 18-ти май

За да се намалят рисковете от пожари по време на летния сезон на територията на Пловдивска област, кметовете на Общини и населени места е необходимо да организират и проведат кампания по почистване на земеделски терени, затревени крайпътни и жп участъци, градини и дворове. Това реши на свое заседание Областния съвет за намаляване на риска от бедствия под председателството на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева. Акцията е насрочена за 17-ти  и 18-ти май.

Google search engine

 „Превантивните дейности имат за цел да намалят рисковете от възникване на пожари в малките населени места и прилежащите земеделски земи и гори“, обясни директорът на РДПБЗН-Пловдив старши комисар Васил Димов, който направи предложението за кампанията. В нея ще се включат и всички фирми, които отговарят за почистване на сервитутите на пътна и железопътна мрежа, на газопроводите и електропроводите.

„Необходимо е кметовете да създадат организация по почистването на рисковите зони и да приканят гражданите и доброволците да се включат активно. Важно е също да осигурят  извозването на сухата маса само на регламентирани и обезопасени места, защото при неспазване на необходимите мерки, огънят може да засегне сгради, земеделски или горски насаждения, да застраши човешки живот“, подчерта проф. Янчева. По думите й трябва да бъдат разчистени и незаконните сметища, които често стават причина за пожари по време на летния сезон. 

„Имаме за цел да намалим броя и мащаба на пожарите, които миналата година унищожиха над 12 000 дка гори, горяха сметища, промишлени цехове и терени“, коментира още проф. Янчева. По думите й кметовете на общини и населени места е важно да се придържат стриктно към планове за защита и да спазват указанията на РДПБЗН-Пловдив и заповедите на Областния управител, които включват ясно разписани действия и мерки за предстоящия пожароопасен сезон. Те основно включват:

– актуализиране на схеми за оповестяване при възникване на пожари на всички нива в отговорните институции, с цел да се осигури бърза и адекватна реакция.

– засилен контрол върху собственици и ползватели на обекти, гори, земи и водни площи, с цел предотвратяване на всякаква вид дейност, която може да доведе до пожари.

–  изграждане на минерализовани ивици около населените места в участъците, където те граничат с горски фонд и полски масиви, за да се намали риска от разпространение на пожара до жилищни райони до минимум.

– почистване на обособени нерегламентирани сметища в и около населените места.

– предоставяне на информация  на населението чрез медиите за наличието на  специализираните площадки за изхвърляне на отпадъци и за санкциите, които могат да бъдат наложени при нерегламентирано изхвърляне.

– спазване на заповедта на областния управител за пожароопасния сезон, според която кметовете на общини са задължени да информират гражданите за повишения риск от пожари и абсолютната забрана за палене на сухи треви и други растителни отпадъци в земеделски земи.

– гражданите трябва да бъдат особено внимателни при посещение на природни паркове и резервати и да спазват стриктно мерките за пожарна безопасност като палят огън само на определените за целта места.

– всички юридически лица, поддържащи пътна и железопътна мрежа, газопроводи и електропроводи, минаващи или пресичащи житни масиви, са задължени да почистват от сухи треви и горими отпадъци сервитутните ивици и канавки.

– собствениците и ползвателите на земеделски земи следва да осигурят денонощно  наблюдение на посевите, а кметските наместници и главните специалисти по места  денонощно дежурство в кметството.

– осигуряване  проходимостта на пътищата в горските територии през целия сезон.

Припомняме, че със заповед на областния управител бе обявено началото на пожароопасния сезон в горските територии на Пловдивска област, който започна на 24-ти март и ще приключи на 30-ти ноември 2025 г. 

В нея са  регламентирани задълженията на директорите на държавните горски стопанства, кметовете на общини и кметства, собствениците и ползвателите на горски територии, ръководителите на обекти и на сдружения на ловците, риболовците и туристите, както и на лицата, преминаващи или пребиваващи в горските територии. Според заповедта в пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 метра от границите на горските територии. Посетителите и работещите в горите и в съседство с тях е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност. Паленето на огън и изхвърлянето на отпадъци, трябва да става само на определените за целта места.

LEAVE A REPLY

Напиши коментар
Име