Събитието бе организирано от „Тя, Промяната“ и Фондация „Фридрих Науман“
Срещата събра експерти, активисти, оцелели, преподаватели, представители на институции и организации в региона, много граждани. Продължи над три часа при изключително голям интерес в Камерната зала на НЧ „Васил Левски“ Карлово и приключи с дискусия. Присъстваха и хора от региона, които по един или друг начин са били жертви на домашно насилие.
Водещи на срещата бяха Цветелина Атанасова от Сопот и Антония Добрева от Карлово.
По време на срещата бяха разказани разтърсващи истории. Експерти подробно разясниха важността на Закона за защита от домашно насилие и правата на пострадалите.
„Първото нещо което трябва да направи човек, който е станал жертва на домашно насилие е бързо да пристъпи към издаване на ограничителна заповед и защита от насилника, както и да потърси възможност за получаване на помощ от различни институции и организации, включително правни съвети и психологическа подкрепа“, посочи адвокат Милена Кадиева. Тя подчерта също, че Законът за защита от домашно насилие дава възможност за подкрепа не само на жени и деца, но и на мъже, които също са жертви на насилие в семейната среда.
Какво е домашно насилие?
Според закона, в сила от 1 януари 2024 г., домашно насилие включва физическо, сексуално, психическо, емоционално и икономическо насилие, както и опити за такова. То може да бъде извършено спрямо съпруг/а, бивш партньор, лица във фактическо съжителство, роднини по права линия, както и други лица в близки семейни и интимни отношения.
Превенцията на домашното насилие изисква активна роля както от държавните институции, така и от обществото. Включването в инициативи за повишаване на осведомеността и предоставянето на подкрепа на жертвите е ключово за справянето с този проблем, изтъкнаха специалистите.
Любомира Сребрина от фондация „Човечност и грижа“ обърна внимание как трябва да се научим да разпознаваме насилниците, за да се предпазим.
„Насилието рядко започва с удар. То започва с контрол, с подкопаване на самочувствието, с манипулации, които карат жертвата да се съмнява в себе си. Всичко изглежда като приказка – докато не стане кошмар.“, каза Сребрина и добави, че е от съществено значение обществото да промени отношението си към проблема, да не си затваря очите и да не поставя вината върху жертвите.
„Нужно е да се научим да разпознаваме насилниците и техните тактики. Това е първата стъпка към защита – или още по-добре, към превенция“, каза Сребрина.
В срещата активно се включиха и младежите от Общинския консултативен съвет по въпросите за младежта към Община Карлово. Те изразиха своята ясна позиция и подкрепа за борбата срещу домашното насилие и подчертаха важността на активното гражданско участие и ангажираността на младото поколение в решаването на социалните проблеми.




