Кметът д-р Емил Кабаиванов – вносител на докладната записка, съобщи, че Община Карлово през настоящата година ще разполага със 112 298 975 лева бюджет, но при коректен анализ на цифрите прави впечатление, че от тях 71.13% постъпват в бюджета и се предоставят за разходване на второстепенни разпоредители.
За местни дейности са предвидени 32 419 129 лева, които в относителен дял представляват едва 28.87% спрямо общия бюджет. „Общината ще се стреми да постигне висок процент събираемост, като за миналата 2024 година отчетохме 85% среден процент събираемост на данъчните и неданъчни приходи.“, каза кметът. Той поясни, че в размера на 32-та милиона за местни дейности влизат 2 978 700 лв. за капиталови разходи, средства за инвестиции за проектиране, ремонт и изграждане на общински пътища. В сравнение с 2024 г. тези средства са само със 175 000 лв. повече – изключително недостатъчни за поддържане и изграждане на инфраструктурата на територията на общината, каза д-р Кабаиванов.
Разходите през настоящата година ще следват стратегическите приоритети и ще гарантират основни дейности. За Домашния социален патронаж гласуваните средства са 975 315 лв., за Културните клубове на пенсионерите – 154 700 лв., за поддръжката на уличното осветление и разходите за електроенергия – 1 134 160 лв., за дофинансиране на училищния транспорт предвидените средства са 160 000 лева, програмата за спорт – 293 000 лева и др.
Община Карлово ще продължи активно да изпълнява дейности по преодоляване на последиците от бедствието през 2022 година. Ръководството си постави за цел – независимо, че процедурата по приемането на бюджета е във второто тримесечие на годината, да изпълни капиталовата програма, каза още кметът. Той увери, че ще бъдат положени усилия за привличане на външно финансиране на средства от Европейския съюз. Общината продължава да работи и по Националната инвестиционна програма за общински проекти чрез Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
На редовната априлска сесия бяха обсъдени и приети докладите за осъществените читалищни дейности и за изразходваните от бюджета средства през 2024 година на читалищата в Баня, Васил Левски, Войнягово, Ведраре, Домлян, Дъбене, Иганово, Калофер, Карлово, Климент, Христо Даново, кв. Сушица, каравеловското „Пробуждение 2024“, Куртово, Кърнаре, Пролом, Розино, Певците, Соколица и Столетово.
Общинският съвет отложи за следващото редовно заседание приемането на докладите на читалищата в Бегунци, Богдан, Горни Домлян, Слатина, Клисура и НЧ „Дора Шопова – 1899 г.” – Каравелово, поради липсата на коректни или липсващи финансови отчети.
